Хто платить за повірку лічильників

За новим загальним правилом періодична повірка, обслуговування та ремонт ЗВТ здійснюється за рахунок власників таких вузлів обліку, але є винятки.

Відповідне роз’яснення 13 листопада надала Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.

Відносини, що виникають в процесі здійснення метрологічної діяльності, регулюються Законом “Про метрологію та метрологічну діяльність”.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці і повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих ЗВТ, що підлягають періодичній повірці, затверджений постановою Кабінету Міністрів від 4 червня 2015 № 374.

До Переліку, зокрема, належать:

 • – лічильники води (п. 38);
 • – лічильники активної (класи точності 0,01-2,0) і реактивної (класи точності 0,01-3,0) електроенергії (п. 39);
 • – лічильники газу і пристрої перетворення об’єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений і / або використаний природний газ) (п. 41);
 • – теплолічильники та Теплорахувальники (п. 72).

При цьому повинні дотримуватися міжповіркового інтервалів законодавчо регульованих ЗВТ, що знаходяться в експлуатації, затверджені наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № тисячі сімсот сорок сім.

Так, відповідно до затверджених міжповірочний інтервалами:

 • – для лічильників води і теплолічильників встановлено міжповірочний інтервал 4 роки;
 • – для лічильників газу та пристроїв перетворення об’єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений і / або використаний природний газ) класу 1,0 встановлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 – 8 років;
 • – для лічильників активної електроенергії електромеханічних однофазних (класи точності 0,5-2,0 і А, В) встановлено міжповірочний інтервал 8 (16) років;
 • – лічильників активної та реактивної електроенергії статичних однофазних (класи точності 0,2S-3,0 і А, В, С) – 6 (16) років;
 • – лічильників активної та реактивної електроенергії електромеханічних трифазних (класи точності 0,5, 0 і А, В) – 4 (10) років;
 • – лічильників активної та реактивної електроенергії статичних трифазних (класи точності 0,2S-3,0 і А, В, С) – 6 (10) років;
 • – лічильників активної та реактивної електроенергії (класи точності 0,01-0,1) – 1 рік.

До моменту прийняття Закону “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, який набрав чинності 2 серпня 2017 року, ч. 4 ст. 17 Закону про метрологію було передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) ЗВТ (результати вимірювання яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), які є власністю фізичних осіб , здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Слід зазначити, що зі вступом в силу Закону про комерційний облік змінюються підходи до обліку комунальних послуг, а також установка і обслуговування засобів обліку води і теплової енергії.

Зокрема, законами “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” та “Про житлово-комунальні послуги” були внесені зміни в ст. 17 Закону про метрологію та виключено вимогу щодо здійснення періодичної повірки, обслуговування і ремонту (в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) ЗВТ (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб теплоенергію та воду), які є власністю фізичних осіб, за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з тепло- і водопостачання.

За визначенням, передбаченому в ст. 1 Закону про комерційний облік, вузол розподільного обліку – вузол обліку, забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будинках, де нараховуються два і більше споживачів. Згідно ч. 2 ст. 6 Закону про комерційний облік обслуговування і заміна вузлів розподільного обліку / приладів-розподільників теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону про метрологію періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) вузлів обліку, які забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії і води в квартирах (приміщеннях) дому, відбуваються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а в разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортують ка і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону “Про житлово-комунальні послуги”.

Разом з тим, періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) ЗВТ (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію та газ), які є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинки, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Періодична повірка ЗВТ (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну енергію і газ) проводиться через рахунок тарифів на електро- та газопостачання.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників води і теплової енергії, що забезпечують індивідуальний облік в квартирах – за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування встановленої відповідно до Закону “Про житлово-комунальні послуги”.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) лічильників електричної енергії і газу здійснюється за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання; періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро- та газопостачання.

Звертаємо увагу, що відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону про метрологію повірка законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, проводиться:

 • – науковими метрологічними центрами, що мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами і підвидами вимірювань, і / або із застосуванням національних еталонів;
 • – науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами і перевірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.
Хто платить за повірку лічильників