В Офісі Президента вирішили повністю перезавантажити Вищу кваліфікаційну комісію суддів. При цьому членів комісії більше не обиратимуть, а призначатимуть під пильним наглядом іноземців.

Проектом «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (№1008) планується припинити повноваження усіх членів ВККС і набрати нових за конкурсом. Щоправда, їх буде не 16, а тільки 12. І на ці місця не зможуть претендувати, зокрема, судді, які обіймають адміністративні посади, члени Ради суддів та Вищої ради правосуддя. А зарплату члена ВККС уріжуть більш ніж наполовину.

До процедури відбору кандидатів залучать 3-х членів РСУ і стільки ж іноземців, які числяться наразі у складі громадської ради міжнародних експертів. Отримавши «вето» від одного з іноземних представників, кандидат припинятиме участь у конкурсі.

Щоправда, церемоніальне призначення здійснюватиме ВРП, але вибору в неї фактично не буде. Вона ж затверджуватиме фактично всі нормативні акти щодо діяльності комісії, включаючи порядок проходження кваліфікаційного оцінювання.

Також передбачається створення комісії з питань доброчесності та етики, яка контролюватиме доброчесність та етику членів і ВККС, і ВРП. І знову ж таки, половину із 6-ти членів такого органу складатимуть ті самі члени ГРМЕ.

До люстраційного переліку додадуть очільників ВККС та Державної судової адміністрації, а також їхніх заступників, які обіймали ці посади до 19.05.2019.

Нарешті, склад Верховного Суду також скоротять удвічі — до 100 осіб. І саме нова ВККС згідно із порядком, який погодить ВРП, визначатиме, кого залишити у складі ВС, а кого перевести, за бажанням, до суду нижчої ланки. Не виключно, що і тут не обійдеться без порад іноземних експертів, враховуючи, що саме вони матимуть вирішальний вплив на формування складу комісії.

 

Нову ВККС призначать під іноземним наглядом, а ВС скоротять удвічі