Процедуру розгляду виборчих спорів, пояснив суд

П’ятий апеляційний адміністративний суд пояснив особливості розгляду виборчих спорів судом.

Постановою Верховної Ради України від 26 листопада 2018 року № 2631-VIII призначено  чергові вибори Президента України на 31 березня 2019 року. Виборчий процес розпочався з 31 грудня 2018 року.

Згідно з п.6. ч.1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (виборчі спори) підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Особливості розгляду адміністративними судами справ, пов’язаних з виборчим процесом, встановлено в ст. 273-277 КАС України, а саме:

–   оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій;

–  уточнення списку виборців;

– оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, ЗМІ, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників ЗМІ та інформаційних агентств, які порушують законодавство про вибори та референдум;

– оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб’єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу;

–  Спори, що пов’язані з виборами Президента України.

Зазначені справи не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження (враховуючи складність та значний суспільний інтерес). Проте, за наявності підстав (клопотання учасників про розгляд справи за їх відсутності, неявка учасників)  такі справи можуть бути розглянуті в порядку письмового позовного провадження.

Юрисдикція

Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, зокрема пов’язані з виборчим процесом щодо (п. 2 ч. 1 ст. 20 КАС України):

– оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, членів цих комісій за місцезнаходженням відповідної комісії (ч. 5 ст. 273, ч. 8 ст. 277 КАС України);

– уточнення списку виборців (ч. 2 ст. 274 КАС України);

– оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, за їх місцезнаходженням (ч. 3 ст. 275 КАС України);

– оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб за місцезнаходженням територіальної виборчої

комісії, яка зареєструвала кандидата (ч. 4 ст. 276 КАС України).

Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом щодо:

– оскарження рішень, дій чи бездіяльності територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, за місцезнаходженням відповідної комісії (ч. 4 ст. 273, ч. 9 ст. 277 КАС України);

– оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, за їх місцезнаходженням (ч. 3 ст. 275 КАС України);

– позовна заява з інших питань, визначених статтею 276 КАС України, а саме у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії /блоку, місцевої організації партії, їхніх посадових осіб, за місцем вчинення дії чи місцем, де ця дія повинна бути вчинена (ч. 5 ст. 276 КАС України).

Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) – місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу

розглядає окружний адміністративний суд (ч. 3 ст. 21 КАС України).

Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна апеляційному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) – місцевому адміністративному суду, таку справу розглядає апеляційний адміністративний суд (ч. 4 ст. 21 КАС України).

Апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції (ч. 2 ст. 22 КАС України) підсудні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії, крім встановлення результатів виборів, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу (ч. 3 ст. 273 КАС України), а також оскарження дій кандидатів на пост Президента України, їхніх довірених осіб (ч. 7 ст. 277 КАС України).

Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів (ч. 4 ст. 22, ч. 3 ст. 273 КАС України)

Строки звернення

Загальний строк подання позовної заяви до

суду щодо захисту виборчих прав громадян складає 5 днів з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Однак, позовні заяви щодо :

– рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цієї комісії, що мали місце  у день голосування і під час підрахунку голосів та встановлення результаті голосування  можуть бути подані в дводенний строк з дня прийняття рішення, дії чи бездіяльності (ч.8 ст. 273 КАС України)

–  щодо уточнення списку виборців подається не пізніш як за 2 дні до дня голосування (ч.3 ст. 274 КАС України).

 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ:

Днем подання позовної заяви чи апеляційної скарги вважається день надходження до відповідного суду.

 

Строки розгляду судом

За загальним правилом, суд вирішує справи, що пов’язані з виборчим процесом, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Однак:

–  справи, що надійшли до дня голосування – у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування;

–  справи, що надійшли в день голосування – вирішуються до закінчення голосування;

–  справи, що надійшли в день голосування, але після закінчення голосування – у дводенний строк після надходження позовної заяви.

– справи щодо уточнення списку виборців – у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніш ніж за 2 дні до голосування,  якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування – невідкладно  (суд негайно вирішує питання щодо відкриття провадження, проводить підготовчі дії, викликає учасників справи та проводить судовий розгляд справи)

– справи, що пов’язані з виборами Президента України за скаргами, поданими на вчинені порушення з моменту припинення голосування на виборчих дільницях – протягом 2 днів після дня голосування.

 

Важливо:

 – У виборчих справах суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень невідкладно видаються учасникам справи чи надсилаються їх, якщо вони не були присутні під час його проголошення. За наслідками розгляду судами першої інстанції судові рішення набирають законної сили пілся закінчення строку апеляційного оскарження, в разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

– Суд за наслідками апеляційного розгляду не може повертати справу на новий розгляд ( ч. 2 ст. 272 КАС України).

– Оперативне та правильне вирішення судом спору в певній частині залежить і від сторін по справі, адже саме від вірного визначення підсудності вказаної категорії справ, від належного оформлення позовної заяви та матеріалів до неї, залежить кінцевий результат вирішення спору та реалізація виборчого права, гарантованого ст. 38 Конституції України та ст.2 Закону України «Про вибори Президента України ».

Закон і Бізнес

Процедуру розгляду виборчих спорів, пояснив суд

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.