Під час круглого столу, який організувала Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія 1 листопада у Полтаві, адвокати озвучили пропозиції щодо можливих шляхів удосконалення дисциплінарних процедур.

Як повідомили в прес-службі ВКДКА, участь у заході взяли представники центральних та регіональних органів адвокатського самоврядування, в тому числі, голова ВКДКА Сергій Вилков та його заступник Любов Крупнова, керівник секретаріату Віктор Вовнюк, голова ради адвокатів Полтавської області Володимир Скукіс, голова КДКА Полтавської області Тамара Воротінцева, представники Полтавської області у РАУ Анатолій Плескач та ВКДКА Олександр Пшеничний, передає «ЗіБ».

Представники органів адвокатського самоврядування обговорили практичні проблеми порядку застосування кваліфікаційних та дисциплінарних практик КДКА

Зокрема, у розвиток ідеї спрощення порядку повідомлення адвоката про проведення щодо нього перевірки за скаргою та засідання КДКА (сьогодні належним повідомленням уважається надіслання листа поштою рекомендованим відправленням за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в ЄРАУ), на думку представників адвокатського самоврядування регіону, було б цілком достатнім направлення адвокату повідомлення електронною поштою або за номером телефону, зазначеними у Єдиному реєстрі.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дисциплінарна справа стосовно адвоката має бути розглянута дисциплінарною палатою КДКА протягом тридцяти днів з дня її порушення. Водночас, ця ж стаття встановлює норму, згідно якої розгляд дисциплінарної справи має здійснюватися на засадах змагальності. Це означає, у тому числі, що адвокат, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, та особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, мають право надавати пояснення, ставити питання учасникам провадження, висловлювати заперечення, подавати докази на підтвердження своїх доводів. Але ж як бути у тому разі, коли сторона (або сторони) з поважних причин не може взяти участь у засіданні КДКА? За законом наявність поважних причин може бути підставою для відтермінування розгляду справи. Але підстави відкладення засідання задля забезпечення дотримання прав сторін та принципу змагальності в цілому, а також повноваження КДКА бажано було б виписати на рівні відповідних рішень РАУ, переконані представники КДКА Полтавської області. І в такому разі відведений законом місячний строк розгляду справи має враховувати час зупинення дисциплінарного провадження.

Також адвокати Полтавщини звернули увагу на фактичну відсутність механізму забезпечення дотримання норми ст. 52 ПАЕ щодо допустимих форм реагування адвоката на незаконні або неетичні дії іншого адвоката. За існуючими правилами кожен адвокат має вжити заходи мирного врегулювання конфлікту з участю іншого адвоката. В разі ініціації адвокатом дисциплінарного провадження стосовно іншого адвоката він має попередньо повідомити про це Раду адвокатів регіону за робочим місцем. На практиці бувають випадки, що дана норма не завжди виконується. У свою чергу нормативна база не містить наслідків невиконання даної норми, в тому числі з урахуванням процедури дисциплінарного провадження.

Адвокати удосконалять дисциплінарні процедури