Юристів можуть віднести до регульованих професій

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект № 2299 щодо змін у сфері вищої освіти. Він пропонує нові підходи в управлінні закладами, удосконалює механізм надходження і дає стимули для ефективної роботи ректорів. В ході розробки законопроекту були враховані пропозиції фахівців Міністерства освіти і науки. Міністерство роз’яснило відповідні положення проекту.

Підтриманий депутатами законопроект передбачає зміни відразу до кількох законів: “Про вищу освіту”, “Про освіту” та “Про професійний предвисшем освіту”. Він буде вводити точкові зміни за багатьма напрямками вищої освіти, проте найбільше з них будуть стосуватися управління закладами, роботи ректорів і навчання студентів.

У проекті розширюється поняття професій, для яких введено додаткове регулювання, – так звані регульовані професії. Під ними розуміється підготовка фахівців за спеціальностями, що передбачають особливо відповідальну роботу. Серед них – діяльність в юридичній сфері, атомній енергетиці, медицині, військовій службі і т. П. Держава матиме більше важелів впливу на підготовку студентів за такими професіями: для них залишиться обов’язковим ліцензування спеціальностей і будуть введені більш докладні стандарти.

Згідно з проектом стандарти вищої освіти спеціальностей, необхідних для доступу до професій, для яких введено додаткове регулювання, можуть містити додаткові вимоги до правил прийому, структурі освітньої програми, змістом освіти, організації освітнього процесу та атестації випускників.

Велика частина законопроекту стосується змін в управлінні вишамі. У них буде менше бюрократичних процедур в ході ліцензування. Для цього скасовується ліцензування майже 100 спеціальностей, крім тих, які будуть ставитися до регульованих професій.

Крім того, весь процес планується зробити електронним. Тобто кожен етап ліцензування буде проходити через прозорі електронні бази.

Ухвалення законопроекту також означатиме певні зміни для студентів. Вони будуть нести більшу відповідальність за недотримання академічної доброчесності: виявлення плагіату, фабрикації або фальсифікації зможуть стати причиною для скасування рішення про отримання ступеня вищої освіти. Іншими словами, якщо в дипломній бакалаврської роботи виявлять плагіат, студент може не отримати диплом за результатами навчання.

Ряд новацій чекатиме і надходять. Для того, щоб розмежувати права та обов’язки абітурієнтів, під час зарахування з ними укладатимуть договір, де чітко будуть виписувати термін навчання, відповідальність кожної зі сторін і т. П. Важливо, що укладатимуть документ як студенти-контрактники, так і ті, хто буде отримувати освіту за державні кошти.

Також оновлюється перелік категорій вступників, які будуть мати переваги під час вступу. Вони закріплюються тільки за учасниками міжнародних учнівських олімпіад, Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор. Крім того, переваги матимуть військові, які проходять службу за контрактом. Зазначений законопроект відкриває для них можливість зарахування на військові спеціальності без складання зовнішнього незалежного оцінювання. В цьому році скористатися пільгою, а саме вступити в виш за результатами іспитів, могли тільки звільнені з військової служби та демобілізовані службовці.

Кандидати на ректорські посади змагатимуться на виборах за своїми програмами. У разі перемоги ці програми будуть ставати частиною контракту з МОН з чіткими KPI, за якими буде визначатися ефективність їх роботи.

Юристів можуть віднести до регульованих професій